Nová seberozvojová skupina od 14.2.2022 zaměřená na vztah k vlastnímu tělu

Téměř Anonymní Dietáři

Anonymní dietáři? To je něco jako anonymní alkoholici? Téměř. Více informací a úvod ke skupině se dozvíte v příspěvku a na www.TADietari.webnode.cz
Všichni známe z filmů svépomocné skupiny anonymních alkoholiků nebo narkomanů, kde se skupina lidí trápících se s alkoholem nebo drogami snaží abstinovat a žít střízlivý život. Často zažívají těžkosti, které je vedou k opětovnému užívání a začínají znova. Střízlivý život dává smysl, představuje šanci žít zdravě a spokojeně. Věříme, že dietováni, snahy hubnout a nenávidění svého a těla sebe jako někoho líného, nebo bez sebekontroly je podobně poškozující pro duševní i tělesné zdraví jako onen alkohol nebo drogy. Věříme, že diety jsou problém.
V Čechách poměrně nové přemýšlení, v Americe můžeme tuto myšlenku najít pod termíny Diet Culture, kde se za problém považujete celá kultura vyžadující (hlavně od žen) štíhlost a hlídání se v jídle. V tomto termínu se skrývá mnohem víc než jen vlastní nespokojenost. Můžeme ho doplnit o termín „Fat fobia“, kde mluvíme o diskriminaci tlustých lidí.
U nás se o hlídání váhy a negativním sebeobrazu mluví v oblasti psychického zdraví hlavně jako o poruchách příjmu potravy. Pod tím si ale veřejnost představí obykle jen velmi hubené anorektičky, nebo bulimičky. Emocionální jezení známé z časopisů a popkultury jako normální. Když držím jednu dietu za druhou, ale mám normální nebo vyšší BMI, veřejnost mě ocení, jako někoho kdo na sobě pracuje, rozvíjí se. Málokoho napadne, že se trápím, že se nesnáším, že mám poruchu příjmu potravy. Navíc budu pravděpodobně po každé další dietě za pár týdnů či měsíců vážit stejně, nebo ještě víc, což si budu dávat za vinu, nahlížet na sebe jako někoho kdo nevydržel, není dost silná, nebo ještě nenašla dobrou dietu. Americké výzkumy mluví o 3/4 žen, které se trápí se vztahem ke svému tělu a jinými důsledky dietové kultury. Chceme aby skupina byla prostorem pro cestu k sebepřijetí, jako analogie ke střízlivosti.
Podobně jako ve skupinách z filmů, může přijít kdokoliv, pro koho je toto téma důležité. Může přijet třeba jen jednou, nebo chodit pravidelně, můžete donést kamarádku, která se s dietami také trápí. Nakonec, podobně jako u anonymních alkoholiků, tyto skupiny otevírají bývalí alkoholici, kteří už jsou abstinujici a chtějí pomáhat dalším. Pokud ve svém městě skupinu anonymních alkoholiků neměli, sami ji zakládají. Tak je tomu i u nás. Skupinu povedou bývalé dietářky, které jsou na své cestě ke spokojenosti o kus dál a chtějí dál pomáhat. Jsme psycholožky a psychoterapeutky, lektorky se zkušenostmi s individuálními i skupinovými terapiemi, stejně jako s vedením kurzů. V Brně ani v Čechách jsme nic takového nenašly, tak musíme začít my. Zároveň ale teorie nejsou z naší hlavy, odkazujeme se na nové výzkumy z oblasti psychologie, medicíny a nutriční vědy, ideologicky jsme feministky.
V čem nebudeme jako anonymní alkoholici z filmů? Vidíme tři velké rozdíly: 1) Nebudeme se spoléhat na Boha, skupina nebude přinášet náboženskou tematiku. 2) Nejsme anonymní. Skupina je hrazená z fondu Evropské unie, potřebujeme vaše údaje, abychom mohli vykázat, že z projektu byly podpořené skutečné osoby. 3) Nepřinášíme 12 ověřených kroků jak na to. Máme ale okruh 10 témat, které se můžou k něčemu jako kroky sloužit.
Pokud vás skupina oslovila, přijďte. Pokud znáte někoho dalšího, kdo by z ní mohl těžit, dejte mu o ní vědět. Pokud uvažujete jestli je to pro vás to pravé, udělejte si dotazník: https://tinyurl.com/3y95pjn3