Arteterapeutické aktivity budou od 18.11. online

Centrum Platan přenáší arteterapeutické aktivity od 18. listopadu do online prostředí.

V současných podmínkách není vhodné a aktuálně ani možné, aby se scházely větší skupiny. Zároveň řada lidí zůstává ve svých domovech ve faktické izolaci. Na danou situaci jsme se rozhodli reagovat tím, že celkem šest dílen bude od 18. listopadu nejméně do Vánoc pokračovat on-line – a to konkrétně literární, výtvarná, hudební, divadelní, řemeslná i módní dílna. Pokud vás činnost dílen zaujme a rádi byste je navštívili, kontaktujte nás na e-mailu centrumplatan@tripitaka.cz nebo přímo na naší facebookové stránce.
Místem setkání jsou samostatné virtuální místnosti na facebookové stránce Centrum Platan https://www.facebook.com/centrumplatan – rádi Vám v případě zájmu konkrétní postup, jak se připojit, podrobněji vysvětlíme. Termíny konání jednotlivých dílen jsou uvedeny vždy u představení dané aktivity níže na stránce – obvykle je frekvence setkávání 1-2x týdně/cca 2 hodiny, pravidelná účast není podmínkou.

Pro zájemce z řad osob se zkušeností s duševním onemocněním takto fungují literární, výtvarná, hudební, divadelní, řemeslná a módní dílna. A na co se v těchto dílnách můžete těšit?

LITERÁRNÍ DÍLNA (lektorka Martina Čichoňová)
Každý čtvrtek od 17 hod se sejdeme v on-line prostoru v rámci Čtenářského kroužku Literární dílny, během něhož nahlédneme pod pokličku našeho čtenářského vkusu, představíme si novinky či tipy na knihy pro dlouhé domácí chvíle.

MÓDNÍ RUKODÍLNA (lektorky Kateřina Tmějová a Magdalena Rausová)
Šaty dělají člověka? No to asi ne, ale…Chcete objevit svůj styl, v kterém se budete cítit dobře? Provětrat šatník, zrecyklovat to, co už nenosíte a něco originálního si vyrobit nebo si potisknout triko vlastním nápadem nebo něčím, co máte moc rádi? Pojďme společně otevřít vaši skříň, najít tam ty správné outfity, vymyslet, co s těmi nenošenci, vyrobit originální šperk třeba ze samotvrdnoucí hmoty, betonu, korálků…, navrhnout obrázek na tričko nebo mikinu a vytisknout si ho pomocí sítotisku. Módní rukodílna se schází pravidelně každé pondělí od 13:00.

VÝTVARNÝ ATELIÉR (lektorka Lucie Kučerová)
Proměňte svůj domov ve výtvarný ateliér! Žádné speciální vybavení není potřeba – použít můžete cokoliv, co máte zrovna doma po ruce, nebo takovou techniku, kterou jste si oblíbili. Nejde o dokonalý výsledek, který vypadá jako od profesionála, ale o Váš osobní zážitek, u kterého se můžete uvolnit a vyzkoušet si něco nového. Společně se pokusíme hledat různé úhly a způsoby, kterými se lze dívat na každodenní život v našem bezprostředním okolí. Vyzkoušíme si, že věci a místa, která se nám běžně zdají obyčejné, se mohou proměnit v zajímavý námět a nečekanou inspiraci. S ostatními pak budeme sdílet jak vlastní výtvory, tak zkušenost s procesem tvorby a s prožíváním během něj – co budete chtít sdílet a jak moc je samozřejmě na vás.
Setkání budou pravidelně probíhat dvakrát týdně: pondělí 15-17fotokroužek – setkání zaměřené na fotografickou tvorbu + čtvrtek 10-12 – setkání zaměřené na běžné výtvarné techniky.

DIVADELNÍ DÍLNA (lektor Pavel Strašák)
Pojďte s námi do Vánoc připravit rozhlasovou hru. Potkáme se jednou týdně v on-line místnosti, vždy ve středu v 18:00. V mezičase pak budeme pracovat doma na domluvených úkolech. O čem nakonec hra bude, je i na vás. Do Vánoc plánujeme celkem pět setkání.

ŘEMESLNÁ DÍLNA (lektor Martin Fejfárek)
Potřebujete si doma něco opravit? Vyrobit? Upravit? Nevíte, jak na to, nebo nemáte potřebné vybavení a prostory? Nevadí! I v době corony můžete využít prostory a vybavení naší dílny a to po individuální domluvě. Není třeba žádných znalostí či zkušeností. Se vším pomůže a poradí náš lektor.
Blíží se Vánoce. Můžete potěšit své blízké vlastnoručně vyrobeným dárkem jako např. truhlička na šperky, rámeček na fotky, ozdobná polička a mnohé další. Vlastní nápady a návrhy rovněž vítány. A máme k tomu i materiál!
Není třeba se ničeho obávat a mít předešlé zkušenosti. Martin vás bezpečně provede nástrahami kladiv, pilek i pilníků. K zastižení je pravidelně v úterý v 17:00 nebo individuálně po předchozí domluvě na telefonním čísle 733714294 nebo na e-mailu: martin.fejfarek.ck@email.cz.

HUDEBNÍ DÍLNA (lektorka Anna Herzigová)
Rozezněte se! Lektorka Anna pro vás připravila celou řadu hudebních aktivit pro karanténní čas. Poznáte nové písně, vypravíte se na procházku za zvuky nebo si vyzkoušíte práci s vědomým dechem. S programem hudební dílny se do Vánoc nudit určitě nebudete. Dílna se schází pravidelně ve čtvrtek v 15.00.